podstrzeganie psychoterapii
0

Psychoterapia – postrzeganie w Polsce

Z przykładami psychoterapii najczęściej można się spotkać póki co w Polsce na ekranie telewizora, oglądając amerykański film lub serial. Wśród Polaków istnieje bowiem w dalszym ciągu opinia, że do psychologa lub psychiatry chodzą tylko osoby chore psychicznie. Taki stereotyp sprawia, że osoby potrzebujące takiej wizyty czują się napiętnowane, wisi nad nimi widmo etykietki chorego psychicznie. To bardzo zła prognoza, zwłaszcza, że dzisiejsze czasy nie są dla nas łatwe i wizyta u psychologa powinna być czymś relaksującym, odprężającym, co sprawia, że mamy jakiś punkt zaczepiania, ktoś ma kontrole nad naszym niepoukładanym życiem. Praca, dom sprawiają, że mamy coraz więcej stresu w codziennym życiu, nie mają żadnego ujścia – do czasu. Nie znamy sposobów na radzenie sobie ze stresem, góra problemów wciąż rośnie, a nasz zapał do ich rozwiązania niestety maleje. Psycholog, choć powinien być remedium na tę sytuację i kojarzyć się pozytywnie, wywołuje w nas negatywne emocje, strach.

PSYCHOTERAPIA DLA KAŻDEGO

Okazuje się, że niemal każdy z nas w życiu zmaga się z takim problemem, który mógłby być rozwiązany całkowicie lub częściowo chociaż przez psychologa lub psychiatrę. Strach przed wystąpieniami publicznymi, depresja, trauma związana z utratą kogoś bliskiego, traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, można by wymieniać bez końca. Na te wszystkie problemy może coś zaradzić odpowiednia osoba, która porozmawia z nami, poukłada problem od początku do końca – aby znać jego genezę, wiedzieć, w jaki sposób postępować, co ma wpływ na zaostrzanie się symptomów. Psychoterapia potrafi być zbawienna dla dzieci jak i dorosłych. To nie rozwiązanie tylko dla tak zwanych czubków z psychiatryka, ale dla każdej osoby, ponieważ każdy boryka się z pewnymi obciążeniami dnia codziennego. Psychoterapia nie tylko wyzwala nas od problemów, oczyszcza nas duchowo, sprawia, że trzeźwo potrafimy spojrzeć na nasz problem, wiemy, że ktoś nam pomaga, chce, abyśmy sobie poradzili z tym ciężarem i wspiera nas w tym. Faktycznie, zdarza się, że przy niektórych zaburzeniach sama psychoterapia nie wystarcza i potrzebne jest dodatkowe leczenie farmakologiczne, mające wpływ na nasze samopoczucie, odbieranie otoczenia i wtedy możemy się czuć faktycznie chorzy – bo w końcu bierzemy coś. Nie mniej jednak wszystko to ma na celu uzdrowienie naszej duszy, bo choroba to nie tylko stan naszego fizycznego zdrowia, to także stan naszego umysłu, samopoczucia. Nie można mówić o zdrowiu, jeśli ktoś wyniki badań krwi ma dobre, ale od dwóch tygodni się nie uśmiechnął. I nie chodzi tu o żadną zbieżność wydarzeń, u osoby absolutnie zdrowej uśmiech może wywołać absolutnie wszystko, zebrać na wspomnienia, niezależnie od pory roku czy dnia.

W GRUPIE RAŹNIEJ

podstrzeganie psychoterapiiProwadzący psychoterapię, gdy zdecydują, że można i że pomoże, proponują spotkania w grupie, i choć to znowu kojarzy się źle, bo na przykład ze spotkaniami anonimowych alkoholików, to jest to terapia, która może przynieść lepsze rezultaty. Będąc w grupie, nie od razu trzeba dzielić się ze swoimi problemami. Czasem jest to drugie, trzecie, a nawet dziesiąte spotkanie, kiedy nabieramy pewności i chcemy się podzielić swoim problemem. Na takich spotkaniach prowadzący rozwija rozmowę, aż zaczyna biec własnym torem, ale zawsze ma mieć cel. Podczas takich spotkań, jak nigdzie indziej można otrzymać wsparcie osób przechodzących przez to samo, poznać nowych ludzi, poczuć, że gdzieś się przynależy, że jest się gdzieś rozumianym, akceptowanym. To emocje, które ułatwiają przebrnięcie przez problem, stawienie mu czoła.

Informacje

Podczas tworzenia artykułu korzystaliśmy z materiałów zamieszczanych m.in na stronie gabinetu psychoterapii z Krakowa – http://krakow-psychoterapia.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *