Katowice to jedno z większych miast w Polsce, wojewódzkie na Śląsku, graniczące między innymi z Mysłowicami, Tychami, Chorzowem, Sosnowcem. Nie tak dawno pretendowało do tytułu europejskiej stolicy kultury – nie udało się, jednak mimo to, ma wiele zalet i co najważniejsze, wciąż się rozwija.

Ciężko nie zauważyć błyskawicznych zmian w Katowicach. Przebudowa wielu ulic, modernizacja dworca kolejowego, wybudowanie Galerii Katowickiej, wiele inwestycji, które sprawiają, że Katowice wyglądają coraz nowocześniej. Niegdyś to miasto było  bardzo ciche, nie odbywały się prawie żadne imprezy, dziś to miejsce kojarzone z takimi festiwalami jak Off Festival czy Tauron – nowa muzyka. Również w centrum pojawia się coraz więcej kawiarni i klubów, w których można spędzać czas w tygodniu jak i w weekendy. Niewątpliwie można powiedzieć, że to miasto ma potencjał i daje swoim mieszkańcom coraz więcej możliwości.

Łyżworolki

Rolki popularne w Katowicach

Miłośnicy wszelkich sportów mogą też liczyć na organizowane niecodzienne maratony. Nocny wypad na rolkach z setkami zapalonych rolkarzy? Nocny bieg na orientację? To wszystko organizowane jest cyklicznie, oczywiście zgromadzenia te nabrały takiego rozmachu, że nie wystarczy apel za pośrednictwem portali społecznościowych. Teraz to masowe imprezy, które muszą być poprzedzone załatwieniem wielu formalności, między innymi zapewnienie bezpieczeństwa – odpowiednia ilość służb ratowniczych, policji, ewentualnie straży miejskiej.

Najpopularniejszą i najsympatyczniejszą imprezą jest właśnie nocny rajd rolkowy ulicami Katowic. Dla tego rajdu czasowo zamyka się ruch dla samochodów i pieszych, gdyż ilość uczestników jest tak olbrzymia. Nie można też przecież narażać tłumu Olkowiczów na kolizje czy wypadki z udziałem samochodów – nad tym wszystkim czuwa przede wszystkim policja, która kierowanie ruchem bierze w swoje ręce.

Gdzie jeździć na rolkach?

Rolki w Katowicach cieszą się ogromną popularnością, stąd może właśnie dlatego na katowickim Muchowcu została zmodernizowana trasa prowadząca od Doliny Trzech Stawów do lotniska. Równiutki, oznaczony białymi liniami asfalt ułatwia i uprzyjemnia jazdę na rolkach czy deskorolkach, rowerach. Pytając samych zainteresowanych dowiadujemy się, że ta inwestycja była strzałem w dziesiątkę, wielu rolkarzy narzekało wcześniej na brak miejsca do jazdy na rolkach, a teraz jest go całkiem sporo i w weekendy oraz wolne dni Muchowiec ściąga do siebie prawdziwe tłumy ludzi.

Choć jazda na rolkach brzmi niepozornie, są naprawdę wyczerpującym sportem. Cały dzień na rolkach może nas wyzbyć wielu niepotrzebnych kilokalorii a dodatkowo sprawić, że będziemy się czuć lżej, będziemy bardziej dotlenieni i uśmiechnięci. Po całym dniu na świeżym powietrzu i słońcu nasz organizm jest zregenerowany i przygotowany świetnie do snu. Rolki choć angażują wszystkie partie mięśniowe to bardzo odprężają nasze ciało i samopoczucie. Dzięki temu nasz organizm jest bardziej odporny na wszelkie choroby ponieważ krążenie i układ odpornościowy wzmacniają się, dzięki wzmocnionemu układowi krążenia nie męczymy się tak szybko, jesteśmy bardziej skoncentrowani, odporni na stres, łatwiej zapamiętujemy wszelkie dane. Oczywiście takie efekty można osiągnąć uprawiając wszelkiego rodzaju sport – zwłaszcza na świeżym powietrzu, jednak rolki są wyjątkowo przyjemne i ciężko traktować je jako przymus, wysiłek czy coś co sprawia, że czujemy się nieszczęśliwi. To wspaniała rozrywka zarówno dla samotników lubiących jeździć ze słuchawkami na uszach, jak i całych rodzin, znajomych ponieważ podczas jazdy na rolkach nie jest absolutnie uniemożliwiona rozmowa.

Gdzie kupić rolki?

Katowice są miastem w którym nie brakuje sklepów sportowych. Początkujący rolkarze powinni zainteresować się przede wszystkim ofertą rolek z niższej półki cenowej – wszak nie wiemy czy nam ten sport przypadnie do gustu. Tanie rolki oferowane w marketach rzadko jednak zapewniają wystarczającą jakość.

Ze swojej strony możemy zarekomendować sklep Snow4Life zlokalizowany w pobliżu centrum Katowic, w którym możemy kupić rolki, longboardy oraz szereg akcesoriów sportowych. Snow4Life prowadzi również sklep internetowy, w którym możemy zapoznać się z ofertą rolek i złożyć zamówienie.